
Zanim powstało Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast W 1990 r. została wybrana nowa rada miejska (rada I kadencji) w znakomitej większości wywodząca się z „Solidarności”, jej przewodniczącym został pan Andrzej Lepak-Przybyłowicz. Na prezydenta miasta wybraliśmy Jacka Drobnego, a ustąpił z urzędu pan Adam Markiewicz.
Jedną z pierwszych kwestii, jaką rozpatrzyliśmy na sesji RM, było podpisanie układu partnerskiego z niemieckim miastem- Biberach. Pan A. Lepak zgłosił propozycję, aby doszło do podpisania tego układu, a ponieważ sprawa była rozpoczęta za prezydentury A. Markiewicza, stwierdził, że najlepiej byłoby, aby razem pojechali do Biberach, tym bardziej, że pan Markiewicz osobiście znał burmistrza C.W.Hoffmanna.
Rada Miasta wnioski zatwierdziła i 2 lipca 1990 roku podpisano w Biberach układ o partnerstwie miast. Oficjalną delegację Miasta Świdnica reprezentowali: Andrzej Lepak-Przybyłowicz, Adam Markiewicz, Kazimierz Pająkowski i Artur Sierzputowski.
Na kolejnej sesji Rady Miasta pan A. Lepak złożył relację z pobytu w Biberach i rada Miasta zdecydowała, iż wszystkimi sprawami związanymi z partnerstwem, całą bieżącą działalnością zajmie się Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej w ramach swoich obowiązków. Nie będzie powoływana komisja ds. partnerstwa.
Przewodniczącym Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej został Ryszard Mydłowski- pierwszy szef partnerstwa. Pozostali członkowie to: Regina Romaniuk, Wojciech Murdzek, Witold Tomkiewicz, Zbigniew Kuczyński, Kazimierz Bełz, Krzysztof Trzop, Jan Masłowski.
Już jako Komisja Oświaty zaprosiliśmy do współpracy nauczycieli germanistów z różnych świdnickich szkół, ponieważ strona niemiecka chciała nawiązać kontakty właśnie z nauczycielami, z tłumaczami języka niemieckiego. To oni zostali zaproszeniu do Biberach w lipcu 1991 r.
Prawdziwym początkiem kontaktów miast, stał się pierwszy wyjazd dużej grupy ze Świdnicy do Biberach w czerwcu 1991 r. Organizacją zajmowała się Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej, która zarazem stanowiła oficjalną delegację Miasta w składzie: R. Mydłowski, R.Romaniuk, Z.Kuczyński. Drugim przedsięwzięciem bylo przygotowanie wyjazdu na „Tydzień Polski” w Biberach w listopadzie 1992 r. równie dużej grupy Świdniczan.
Gdy zostaliśmy zaproszeni do Biberach w 1991 r., zdecydowaliśmy, aby pojechała najszersza reprezentacja miasta: harcerze, zespoły folklorystyczne, przedstawiciele wszystkich szkół średnich znający język niemiecki, szefowie Polonii i MDK w Świdnicy, zespoły muzyczne, artyści malarze, szefowie wydziałów Urzędu Miejskiego, prasa. Pojechaliśmy dwoma autokarami. Tłumaczem i opiekunem młodzieży była Janina Szczerbak, tłumaczem oficjalnej delegacji pani Aldona Czaińska.
Wtedy właśnie zawiązały się najważniejsze kontakty i rozpoczęła wymiana- kolejne wizyty w obie strony. Tak rozpoczeła się współpraca ze związkiem partnerskim w Biberach, bardzo aktywna była strona niemiecka z Clausem Wilhelmem Hoffmanem i panią Marianną Sikora-Schoeck na czele.
W latach 1990-1994 ( czas trwania I kadencji nowej rady Miasta ) doprowadziliśmy do nawiązania współpracy między organizacjami, instytucjami, osobami, stowarzyszeniami.
W trakcie trwania naszej kadencji nasilały się propozycje ze strony Biberach, aby założyć niezależne stowarzyszenie, które będzie zajmowało się partnerstwem w sposób ciągły i nie będzie uzależnione od kadencji rady miasta. M.Sikora i L.Semmelmann (szef sekcji ds. kontaktów ze Świdnicą) podkreślali, że partnerstwo będzie się rozwijać tylko wtedy, gdy ktoś tym zajmie się z pasją, z prawdziwym zaangażowaniem, a nie tylko z urzędu.
W ten sposób partnerska działalność Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej została uwieńczona powstaniem Świdnickiego Towarzystwo Partnerstwa Miast w 1993 roku, które przejęło obowiązki komisji i swoją działalność określiło w Statucie ŚTPM.
Regina Romaniuk- członek założyciel ŚTPM